Přehled a srovnání CMS

     Redakčních systémů existuje nepřeberné množství. Do srovnání jsem vybíral záměrně jen ty, které jsou lokalizované do češtiny, jelikož prezentace budou většinou v mateřském jazyce, a taktéž systémy, které nabízejí nejen několik základních funkcí. Jedná se o systémy s největší uživatelskou podporou a základnou, všechny patří ke špičce v CMS. Většinu z nich jsem osobně vyzkoušel. Vybrat ten  nejlepší redakční systém je velice obtížné. Ačkoliv jsem přečetl spoustu článků a diskuzí, žádný mi nedal jednoznačné rozřešení ke kterému se přiklonit. Každý systém má své a hodně záleží jak se s kterým sžijete. Podle mého názoru je nejlepší redakční systém Joomla, a to hlavně kvůli jednoduchému ovládání administrace, do které lze zaškolit i méně technicky zdatné uživatele. Množství a jednoduchosti instalace doplňků a šablon systému, a také kvůli rozsáhlé české komunitě zabývají se Joomlou. Pro méně složité weby a blogy bych volil Wordpress. Přesto u nás zřejmě zůstává nejpopulárnějším systémem Drupal.
  
     Tady je krátký přehled nejpopulárnějších systémů:

joomla_logo

Joomla

Na Joomle můžeme postavit mnoho druhů stránek s tisíci rošířeními. Fórum, obrázkové galerie, komunitní stránky, inzertní server, internetový obchod, wikipedie, to je jen malý výčet toho, co můžete na webu mít. Joomla má skvělou správu uživatelů a přidělování práv. Ke každému článku a aktualitě, ale i modulu můžete přiřadit přístupová práva k určité skupině uživatelů. Uživatele můžete rozdělit do 7 základních skupin, kde od sebe jednoduše oddělíte uživatele, kteří píší aktuality, starají se o obsah, webmastery apod. Systém běží na technologii Php a podporuje MYSQL databázi. Ve spolupráci s velmi populárním rošířením VirtueMart se hodí i jako systém pro menší e-shopy. Velké plus Joomly je snadná instalace, správa komponent a modulů a velká komunita. K mínusům patří poměrná složitost menu a mnoho funkcí, které nikdy například při tvorbě blogu uživatelé nevyužijí a omezená možnost tvorby podkategorií (pouze 2 - Sekce / Kategorie /Článek)

drupal-logo

Drupal

Drupal je software, který dovoluje jednotlivci, nebo celým skupinám jednoduše publikovat, upravovat a spravovat obsah webových stránek. Drupal je tvořen moduly, v jádru je jich šest obstarávajících základní funkce (tvorba obsahu, administrace bloků atd.) Z toho vyplývá, že není tak rozsáhlý jako Jomla a tudíž si každý doinstaluje to, co potřebuje. Drupal je postaven na PHP/MYSQL jako většina populárních RS. Jeho výhodou je velká komunita a mnoho rozšíření, s kterými může vzniknout mnoho druhů stránek od osobních blogů po portály a bussines weby. Nevýhodu pro méně zdatné uživatele spatřuji především v instalaci, která neprobíhá, jak je u jiných CMS systému zvykem, přes uživatelské rozhraní. Uživatel musí upravit defaul soubor a  nastavit přístupová práva k databázi. Nepřehledná se mi jeví také celá administrace systému, jehož prostudování a pochopení je třeba věnovat čas.

 

php-fusion

Php - Fusion

Php Fusion je velmi populární díky své menší robustnosti oproti dvoum předchozím systémům. Neobsahuje tolik rozšíření a funkcí, jako Joomla, ale to může být plus pro nároky na server a pro běžné uživatele. Fusion je psaný v PHP4 a využívá databáze k ukládání uživatelských dat. Základní balíček obsahuje rošíření fór, diskuzí, hodnocení článků a další.

 phprs_logo

 PhpRS

Český zástupce mezi CMS. Všechny systémové kódy a texty jsou koncipovány v českém jazyce. Při úpravách a programování doplňků PhpRS jistě překvapí, protože všechny zdrojové kódy jsou popsány pod čarou, tudíž se každý snadno zorientuje. Podotýkám, že tato výhoda se pro někoho může jevit jako značně neefektivní, protože tím narůstá velikost celého systému. Systém bych doporučil především pro jednoduchou firemní prezentaci, a to z důvodů přehledné a jednoduché administrace a zmiňované lokalizace. Pro správu rozsáhlého projektu bych ale doporučoval zvolit jiné řešení, a to zejména kvůli nedostatku šablon, pluginů a menší uživatelské základně.

 

un-logo-white2

 United-Nuke

Další systém z dílny českého vývojáře. Systém má již v základní verzi opravdu velké množství funkcí, které běžní uživatelé určitě nevyužijí. S podivem ale mohu konstatovat, že i přes obrovské množství funkcí systém neztrácí na přehlednosti, ovšem pochopení systému určitý čas zabere. Z kladů systému musím vyzdvihnout především zabezpečení, v systému můžete zakázat přístupy z určité IP adresy nebo přes proxy servery. Za zmínku stojí rychlé zpracování při ukládání obsahu na portál a také nízká zátěž databázového serveru. UNITED-NUKE podporuje pluginy, dokonce fungují doplňky, které byly původně určeny pro PHP-NUKE. Z funkcí systému bych se zmínil o možnosti multijazyčnosti webu, podporu pro předplacený obsah, možnost sdílení uživatelských dat mezi více systémy. Autor nezanedbal ani optimalizaci pro vyhledávače pomocí technologie Magic SEO URL. Výbornou pomůckou pro uživatele se jistě stane Uživatelská příručka, kterou autor nabízí ke stáhnutí na svých stránkách - je zde dopodrobna popsáno ovládání tohoto systému, samozřejmě v českém jazyce. Množství funkcí se ale může méně zdatnému uživateli jevit jako negativum. Dále musím vytknout některé placené části systému a nedůmyslnou úpravu a tvorbu nových šablon.

 wordpress_logo

 Wordpress

Zřejmě nejpopulárnější blogovací systém vznikl v roce 2003 a je dílem bratrů Matt a Mike Little. Ve zkratce jej zde uvádím, protože pro jeho jednoduchost a možnost stáhnout si počeštěnou verzi se stává nástrojem, kterého je možno použít pro vytvoření jednoduché webové prezentace. Hlavní výhodou je již zmiňovaná jednoduchost a toho vyplývající čistota kódu při zachování standardů XML, XHTML a CSS. Existuje množství šablon, které jsou na vysoké úrovni, podpora pluginů je u Wordpressu samozřejmostí. Z pluginů stojí za zmínku podpora přátelských URL, štítky a především skvělý WYSIWYG editor Texi. Ten je vyvíjen českým autorem a patří k nejlepším českým programům pro formátování a styl textu. Velice důležité především pro SEO je, že generuje validní HTML nebo XHTML kód. Nevýhodou může být jeho již uvedená jednoduchost, není tedy určen pro rozsáhlejší prezentace. Avšak pro firemní stránky, kde je zapotřebí zaškolit pro vkládání aktualit i další uživatele, je naopak zejména kvůli Texi, jednoduché administraci a nenáročnosti na server tím správným řešením.

 Systém

má již v základní verzi opravdu velké množství funkcí, které běžní uživatelé určitě nevyužijí. S podivem ale mohu konstatovat, že i přes obrovské množství funkcí systém neztrácí na přehlednosti, ovšem pochopení systému určitý čas zabere.


Čerpáno z redakcni-systemy.com a genmedia.cz. Případné dotazy pište do komentářů.

partner posi

Webglobe - moderní zázemí pro váš web

Na čem pracujeme

ZŠ CHOLTICE
www.zscholtice.cz

PRIMA band
www.primaband.cz

Rekreační jízdárna Borek
www.nakone.cz

Kontakt:

Tomáš Vyhnálek

Ledec 9
535 01 Přelouč

Tel.: 605 451 870
e-mail: info@tom-vyhnalek.cz
IČ: 627 08 252
DIČ: CZ7408313308

Mapa: