Drupal

drupal-logo     Drupal je systém pro správu obsahu, který původně napsal Dries Buytaert. Umožňuje tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. Je naprogramován v jazyce PHP. Oficiálně podporovanými databázemi v Drupalu jsou relační databáze MySQL a PostgreSQL. Do nové verze se také připravuje podpora dalších databází včetně Oracle. Drupal je postaven modulárním způsobem a udává jako svou filozofii přehlednost kódu a otevřenost API. Moduly, které jsou k dispozici na stránkách Drupalu rozšiřují jeho funkčnost do oblastí jako jsou komerce a vzdělávání. Celý Drupal je vícejazyčný, čili je možné jej lokalizovat do jakéhokoli jazyka.

     Výhoda Drupalu je především v tom, že není pojat jako projekt určený výhradně pro správu článků nebo na blogování, ale postavíte s ním realitní portály, seznamky, e-shopy a další nečlánkové projekty. Veškerý obsah je zde definován jako tzv. node – uzel. Uzly mohou být různého typu, s různými přístupovými právy uživatelů a různou podobou. Standardní funkcionalita definuje pro každý uzel název a tělo s obsahem, přílohy v podobě uploadovaných souborů, jméno uživatele, revize, nebo datum vydání. Dále je možné je třídit pomocí taxonomie.

     S pomocí nejčastěji zmiňovaných rozšiřujících modulů CCK a Views lze dosáhnout toho, že ke každému typu uzlu přidáte další položky, například výběry data, obrázky, různá políčka s validátory na určitý obsah atd. Modul Views pak použijete k vytváření podstránek, na kterých jsou zobrazeny různě vyfiltrované seznamy jednotlivých uzlů. S touto velmi silnou kombinací dvou modulů lze vytvořit v podstatě jakýkoli typ webu, zpracovat různé provázanosti obsahu mezi sebou, a to vše pouze naklikáním příslušných vlastností v administračním rozhraní.

     Opravdu silnou stránkou Drupalu je oddělení šablon vzhledu od funkcionality. Šablonovací systém umožňuje definovat šablonu celých stránek, ale i komponent, které se nacházejí na ní – boxíky, formuláře, obsahové části atd. Díky PHPTemplate engine má vývojář šablon k dispozici kompletní drupalovské API. Buď přímo v souborech s kostrami (což není ideální), nebo ve speciálním souboru template.php může přepsat standardní výstup kterékoli drupalovské funkce. Navíc velmi jednoduše – celou ji zkopíruje, přejmenuje a upraví.

     Začátkem ledna 2011 vyšla verze Drupal 7. Drupal 7 přináší přebudované uživatelské rozhraní, lepší podporu přístupnosti a obrázků, podporu databází jako Microsoft SQL či SQLite, nové bezpečnostní prvky a ještě snadnější rozšiřitelnost. K zajímavým milníkům vývoje patří automatizované testování, kdy testy automaticky kontrolují každou změnu provedenou vývojáři (celkem je vytvořeno přes 30 tisíc testů).

 

    Vyzkoušejte si české demo redakčního systému Drupal 6. Je součástí stránek Drupal.cz.

V demu si můžete vyzkoušet libovolné funkce Drupalu, včetně administrátorského rozhraní. Jedinou omezenou funkcí jsou uploady souborů a spouštění PHP kódu.

 


Čerpáno z Wikipedie a z Zdroják.cz. Případné dotazy pište do komentářů.

Kontakt:

Tomáš Vyhnálek

Ledec 9
535 01 Přelouč

Tel.: 605 451 870
e-mail: info@tom-vyhnalek.cz
IČ: 627 08 252
DIČ: CZ7408313308

Mapa: