Název joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova „jumla", které znamená „všichni dohromady" nebo „v celku". Výslovnost slova Joomla je „džumla". Tento název byl vybrán jako závazek vývojářského týmu a komunity k tomuto projektu. První verze projektu Joomla! (Joomla! 1.0.0) byla vydána 16. září, 2005. Tato verze byla identická s produktem Mambo 4.5.2.3, byly pouze opraveny některé bezpečnostní chyby. Ve vývojovém plánu bude podle vývojářů Joomla! 2.0 kompletně přepsána do jazyka PHP 5
Začátkem ledna 2011 vyšla dlouho očekávaná verze 1.6. Tato nová verze Joomly nabídla více síly, více ovladatelnosti a ještě více voleb než kdy předtím. Na verzi 1.6 pak navázaly verze 2.5.x a Joomla 3.x.x, která přinaslaještě více změn a možností.
Joomla! je špičkový redakční systém, který nabízí snadnou správu obsahu i pro méně zkušené uživatele. Joomla! má více než tři tisíce funkčních a otestovaných rozšíření. Většina těchto rozšíření je stejně jako Joomla samotná distribuována pod otevřenými licencemi. Joomla je systém umožňující vytvořit vlastní webové stránky a zobrazit na nich mnoho různých aplikací, bez potřeby znalosti programování. Joomla je zcela zdarma a dostupná pro všechny. To z ní dělá jeden z nejoblíbenějších redakčních systémů vůbec. Dostupná je v mnoha jazykových modifikací, což znamená že i člověk neznalý anglického jazyka může s tímto systémem pracovat. Systém Joomla se hodí pro webové prezentace firem, online magazíny, noviny, e-shopy, internetové komunity, školy, či osobní stránky.
Pro správu redakčního systému používá vlastní administrační rozhraní, ve kterém se provádějí veškerá nastavení. Základním stavebním kamenem pro správu obsahu v Joomle! je článek. Články jsou tvořeny pomocí WYSIWYG editoru pro tvorbu HTML obsahu. WYSIWYG editor představuje v Joomle! jednotné koncové prostředí pro správu veškerého obsahu ze strany uživatele. V základním balíčku joomly již je několik šablon které říkají jak má stránka vypadat. Pokuď se nám ani jedna z připravených šablon nelíbí, máme dvě možnosti. Buď si vlastní vytvořit, nebo si stáhnout některou z šablon na internetu.
Po úspěšné změně vzhledu se vrhneme na moduly a komponenty. To jsou vlastně kousky programu, které se do Joomly vkládají a mají různé funkce jako jsou například: Zobrazování novinek, Fotogalerie, Vyhledávání, Banery, Přihlašování, Jazykové modifikace a mnoho dalšího. Moduly a komponenty umožňují naši stránky značně rozšířit. Některé komponenty a moduly jsou spolu navzájem provázány, není to však pravidlem. Všeobecně vzato, modul je něco co se na stránce fyzicky zobrazuje na určité pozici kterou si volíme a komponenta slouží pro definování vzhledu a vlastností. Uvedu raději nějaký příklad: V komponentě Banners (Banery) si nadefinujeme všechny banery, rozřadíme je do kategorií, udáme počet kliknutí a další vlastnosti a následovně modulu banners řekneme v jaké části stránky má již nadefinované banery z komponenty zobrazit. Není ale pravidlem že musí existovat stejná komponenta i modul. Například komponenta pro změnu jazyka. Ta mění obsah celé stránky a tak nemusí mít žádný modul který by určoval kde se má zobrazit. Některé moduly i komponenty jsou už v Joomle zabudovány jako základní.
Aktuální verze má číslo 3.4.x a je plně lokalizovaná do češtiny.
Vyzkoušejte si systém Joomla, aniž by jste museli cokoliv instalovat. http://demo.joomla.org/
Čerpáno z Wikipedie a z redakcni-systemy.com. Případné dotazy pište do komentářů.