WordPress

wordpress_logo     WordPress je svobodný open source blogovací publikační systém napsaný v PHP a MySQL. Je vyvíjen pod licencí GNU GPL a je silně podporován společností Automattic, jejíž vývojáři se WordPressu věnují. WordPress je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu, počet stažení verze 3.0 samotné dosahuje téměř 10 miliónů.
     WordPress od verze 3.0 umožňuje správu více blogů pod jednou instalací, čímž zároveň nahrazuje WordPress MU. WordPress je schopen také vytvořit více blogů na jednom serveru a databázi – pouze uložením souborů do různých podadresářů.

     Vývoj systému WordPress vede Ryan Boren a Matt Mullenweg, Matt a Mike Little jsou spoluzakladatelé projektu. Jméno WordPress navrhla přítelkyně hlavního vývojáře Matta Christine Sellecková.

     První český překlad systému vznikl kolem dnes již neudržovaného webu WordPress.cz. Tento překlad použil Jakub Konečný jako základ svého vlastního lokalizačního balíčku určeného pro WordPress 2.0. Nové překlady pro WordPress vydával s přestávkami až do jeho verze 2.5. Ovšem kvůli neshodám s komunitou českých uživatelů ohledně licence překladu od dalšího překládání upustil. V současné době proto existuje několik různých lokalizací do češtiny vycházejících z předchozích verzí překladu.     V roce 2005 integroval David Grudl do jednoho balíčku jak samotný WordPress, tak i český překlad a textový převaděč Texy!.     Od července 2009 lze stáhnout oficiální českou lokalizaci z webových stránek cs.wordpress.org, je již možná také automatizovaná aktualizace na nejnovější verzi WordPressu v češtině přímo z administračního panelu.

 

     WordPress je redakční systém určený pro osobní či firemní weblogy. Důraz je kladen na jednoduchost a použitelnost, pozadu nezůstává ani estetická stránka. WordPress v dnešní době pohání nespočet internetových webů, především blogů, a stal se vůbec nejznámějším a nejrozšířenější open-source redakčním systémem. Jeho hlavní přednosti spočívají ve snadné instalaci, pohodlném a jednoduchém administračním prostředím, se kterým se snadno naučí pracovat i nezkušený uživatel, k nevýhodám pak patří jeho náročnost (dle mého názoru není vhodný na neplacené webhostingy) a málo funkcí a možností v jeho základu ve srovnání s redakčními systémy Drupal a Joomla. Ty už ale vyžaduji podstatně lepší znalosti uživatele.

     WordPress 3.1, který se objeví koncem letošního roku, bude poslední verzí, která podporuje PHP 4. V polovině roku 2011 se má objevit WordPress 3.2, který již bude vyžadovat nejméně PHP 5.2. Stejně se k situaci staví konkurenční systémy Drupal a Joomla, jejich požadavky půjdou s novými verzemi ve stejném duchu. Vývojáři se rozhodli pro PHP 5.2 především proto, že to je majoritou nejpoužívanější verze, navíc přináší značná vylepšení oproti předchozím verzím. Pouze asi 11 % instalací WordPressu běží na nižší verzi než PHP 5.2. Podobně tomu bude v případě databáze MySQL. Podpora MySQL 4 bude ukončena k verzi WordPress 3.1. WordPress 3.2 bude minimálně požadovat MySQL 5.0.15.

     V aktuální verzi 2.8.4 má nové administrační prostředí bočním menu, které lze nově rozbalovat, což v mnoha ohledech usnadňuje a zrychluje práci se systémem. Na hlavní stránce administrace naleznete nástěnku s několika okny, které informuji o počtu článků, rubrik a komentářů, vypisují koncepty, upozorňují na vydání nové verze WordPressu a další. Tyto okna lze libovolně přeskládat či skrýt a zvolit počet sloupců. V dolní části najdete odkazy na všechny důležité weby o tomto redakčním systému, v části horní přístup na web, váš profil či odhlášení.

     Vytvořit si můžete libovolný počet rubrik a do nich pak články zařazovat, přičemž jeden článek se může nacházet ve více rubrikách. Rubrikám vždy napíšete název, URL a případně popisek či nadřazenou kategorii. Při psaní článků máte k výběru grafický či HTML editor, přímo v administraci a v okně psaní lze pohodlně nahrávat soubory z vašeho počítače a vkládat je do článků. Každý článek je možno zaheslovat tak, že nebude možné jej číst bez zadání tohoto hesla, lze také nastavit čas publikování, kdy se příspěvek zveřejní automaticky bez vaší další pomoci. Kromě toho můžete u každého příspěvku zvlášť otevřít či uzavřít komentování, zobrazit jeho náhled, přiřadit vámi předem vytvořené štítky či upravit URL adresu. Stejně tak jako můžete přidávat příspěvky do několika různých, vámi definovaných rubrik, můžete také budovat odkazy a opět je dělit do kategorií pro odkazy. V menu také naleznete Média, kde lze jednoduše spravovat a na server nahrávat vaše soubory z počítače. Tato funkce nabízí moderní rozhraní a knihovna médií je vskutku přehledná, pokud se vám ale tento způsob nelíbí, je možné soubory nahrávat klasicky pomocí FTP, ovšem v této knihovně je později nenajdete.

     K dalším vymoženostem WordPressu patří také správa vzhledových šablon, která od určité verze umožňuje si vzhled prohlédnout ještě před tím, než jej nasadíte na web. Šablony lze také instalovat přímo za pomocí administračního prostředí stejně jako pluginy a média, což WordPress dělá přívětivějším především pro ty méně zkušené uživatele. Jak soubory pluginů, tak i šablon lze pak přímo přes administraci modifikovat, Mimo toto vše dnešní WordPress nabízí automatickou aktualizaci celého systému, přičemž po uvolnění lokalizačního balíčku nabídne ke stažení přímo verzi, v níž je obsažen, nechybí mu však ani export či import databáze pro snadnější přesun webu z jedné domény na druhou.

     WordPress toho sice ve svém základu umí dostatek, některé funkce však můžete postrádat. Obrovskou výhodou redakčního systému WordPress je jeho možnost rozšíření o další funkce pomocí pluginů, kterých existují stovky. WordPress je dobrý redakční systém, pohodlný a velmi oblíbený, který vám snadno zabezpečí chod vašeho webu. O jeho nasazení byste měli uvažovat, chcete-li vybudovat kvalitní web s pravidelnou publikací příspěvků, hlavní předností je spolehlivost, jednoduchost a rozšířenost, díky níž na internetu naleznete řešení případných problémů a nedostatků. I když toho bez doplňků neumí tolik jako jiné redakční systémy, určitě je díky stovkám pluginů a vzhledových schémat tou správnou volnou, byť by vás čas od času mohlo mrzet, že jste raději nesáhli po open-source Joomle.

 

České demo najdete na adrese:

demo.cwordpress.cz

Přihlásit se můžete na adrese:

http://demo.cwordpress.cz/wp-login.php

demo

 


Čerpáno z Wikipedie a z WebŽurnál.cz Případné dotazy pište do komentářů.