Recenze Joomla 1.6

     Zhruba po měsíci seznamování se s novou Joomlou, se mohu podělit o své postřehy a zkušenosti v krátké recenzi. Joomla 1.6. vyšla 10. ledna. Český Joomlůa team usilovně pracoval na její lokalizaci. Ta vyšla ve stejný den, kdy mám svátek a tak jsem neváhal a pustil se do instalace.

Instalace

     Instalace je prakticky stejná jako v předchozích verzích, jedna změna kterou jsem uvítal, je možnost volby uživatelského jména již při instalaci (již nedostanete implicitní jméno admin, ale můžete si ho změnit).

Šablony

     Po instalaci uvidíte zcela jinou šablonu, než jsme byli zvyklí. Nové šablony jsou řekněme minimalistické bez jakýchkoliv zaoblení a obrázků (vyjma hlavičky). Defaultní šablona je beez_20, na výběr máte ještě z beez_5 a atomic. Všechny jsou ale víceméně podobné. Co ale potěší více je beztabulkové zobrazení veškerého obsahu. Už tedy není nutné přepisovat komponenty a moduly v šabloně tak aby zde nebyly tabulky. To ocení určitě web developeří.
      Další novinkou jsou styly šablon. Každá šablona může mít nainstalováno více stylů, mezi nimiž je pak možné přepínat. V jedné šabloně tedy může být více barevných variací. Výborné je, že styly šablony je pak možné přiřazovat položkám menu. Poslední změnou v šablonách je výběr ze dvou šablon administrace, která také doznala drobných úprav, hlavně v oblasti ikon.
     Verze 1.6. již neumožňuje poze kopírovaní šablon do templates, ale je nutné šablonu instalovat přes extensions. Vlastně se to týká i ostatních modulů a component, protože nová Joomla používá trochu jiné instalační příkazy. To má za následek že šablony a ostatní moduly a componenty pro verzi 1.5 většinou nebudou ve verzi 1.6. fungovat. Naopak potěšující je, že vývojáři doplňků a šablon pro Joomlu nezaváhali a ke stažení je dost kvalitních šablon pro verzi 1.6.

Správa uživatelů

     Asi nejvíce diskutovanou věcí bylo zavedení možnosti vytvářet skupiny uživatelů a jejich přístupových práv. Zde udělala Joomla veliký krok vpřed, určitě se bude hodit pro komunitní weby, s rozmanitým multimediálním obsahem. Ostatním webům to tolik přínosu nepřinese. Zpočátku může nastavení přístupových práv připadat trochu komplikované, ale po bližším seznámení s jednotlivými možnostmi to není zas tak zlé. Práva se dají nastavit globálně v nastavení, ale i v jednotlivých kategóriích a článcích, tak i v ostatníck modulech a komponentech.

Kategorie

     Jak již bylo zmiňováno několikrát, byly odstraněny matoucí sekce a zůstávají pouze kategorie. Kategorie jsou přehledně rozdělené a odsazené, podle nadřazených položek, což určitě zpřehlední celý systém kategorií. U kategorií je nově možné přidávat práva na její prohlížení, mazaní, úpravu atd. Další dobrou věcí jsou metedata pro jednotlivou kategorii. Je tedy možné vyplnit klíčová slova, titulek, a popis, přímo v kategorii. Nově přibyla možnost Robots, kde je možné vybrat, zda-li chceme kategorii indexovat vyhledávači.

Články

     Články se nedočkali větších změn. Platí pro ně to co pro kategorie (tedy možnost nastavení práv a meta dat). Tiny MCE editor je stále stejný (bohužel). Co přibylo dále je možnost zobrazení počtu kliknutí na článek a možnost hlasování.  Zmizela možnost článku na hlavní straně, místo toho je tato možnost nazvána Featured article (hlavní).

Moduly

      V modulech přibyla možnost odkazovat na menu jen určité kategorie, mimo to zůstává klasický modul menu. Názvy jednotlivých modulů už nemají tvar mod_text, ale jsou to klasické nápisy. Novinkou je možnost datumu začátku a konce publikování daného modulu. Modulům lze také snadno přiřadit, kde mají a kde nemají být zobrazeny.

Komponenty

     Zmizela komponenta hlasování (Polls) a přibyla komponenta přesměrování (Redirects), která dokáže zdrojovou adresu přepsat na jinou (například v případě změny tvaru url adres). Podle mne tammohly zůstat i ty ankety a stále mi chybí v základní instalaci nějaká jednoduchy komponenta pro komentáře a  zprávu multimediálního obsahu. Ale to se dá řešit až dodatečným doinstalováním některého z rozšíření.

Menu

     Ve správě menu táké nebylo moc coměnit. Nové menu se nevytváří ve dvou krocích (nejdříve výběr typu menu a poté ostatní), ale typ menu se vybírá přes lightbox, což zřejmě chvilku času ušetří. Nově je možné hromadně přiřazovat práva jednotlivých položek menu a položky, kopírovat nebo přesouvat mezi jednotlivými menu.

Závěr

      Nová Joomla jistě přináší několik vylepšení které uživatele potěší. Přesto není třeba ihned přecházet na nejnovější verzi. Důvodů je několik. Zatím ne všechny komponenty mohou být kompatibilní s novým systémem a zřejmě chvilku bude trvat, než tomu tak bude. Posledním důvodem je, proč měnit něco co již funguje k plné spokojenosti. A proto, pokud nepotřebujete stromovou strukturu kategorií, správu práv uživatelů, publikaci modulů podle datumů a máte na míru napsanou šablonu s beztabulkovým layoutem, není třeba na změnu spěchat.

      Pokud se chystáte vytvořit nový veb a stačí vám to co, smotná Joomla obsahuje určitě však stojí za to nainstalovat verzi 1.6. Nové komponety a moduly postupně vznikají a některé se i lokalizují do češtiny. Proto je důležité zvážit co vše pro webové stránky potřebujete a podle toho se rozhodnout buď pro 1.5.23 jejíž podpora skončí v dubnu 2012, nebo pro aktuální verzi 1.6.3. Tu si můžete stáhnout na odkazu Joomla_1.6.3-Stable-Full_Package.zip a k dispozici je i čeština. Vyzkoušet si ji můžete i n demostránce http://demo.joomla.org/.

 


Čerpáno z www.joomlaportal.cz a z redakcni-systemy.com. Případné dotazy pište do komentářů.

Kontakt:

Tomáš Vyhnálek

Ledec 9
535 01 Přelouč

Tel.: 605 451 870
e-mail: info@tom-vyhnalek.cz
IČ: 627 08 252
DIČ: CZ7408313308

Mapa: